מעי רגיז,טיפול במעי רגיזטפלו יפה במעי שלי, הוא רגיש

הכותרת אולי משעשעת, אך יש בה שמץ של אמת. מעי רגיש, או בשמו הנפוץ יותר תסמונת המעי הרגיז, עלול להיגרם בין השאר כתוצאה מלחצים נפשיים ומתחים. רגישות מנטלית כמו גם רגישות פיזית באזור הבטן, קשורים באופן ישיר לסימפטומים של תסמונת המעי הרגיז.

מעי רגיז הוא אחת התלונות השכיחות ביותר מבין בעיות מערכת העיכול. תסמונת המעי הרגיז הינה מצב בו קיים תפקוד פיזיולוגי לקוי של המעי הגס. מעי רגיז יכול להתפרץ אצל כל אחד, אך הוא נפוץ יותר בגיל ההתבגרות ובקרב נשים.
הסימפטומים של המעי משתנים מאדם לאדם והם בעיקר עצירות, שלשולים, כאבי בטן, נפיחויות בבטן, גזים, כאבי ראש, עייפות, דיכאון ולחץ נפשי. הסימפטומים אומנם ברורים מאוד, אך הרפואה המערבית לא יודעת לומר מה בדיוק גורם לתסמונת המעי הרגיז. לרוב ישנה רגישות יתר בעצבים ובשרירי המעי הגס, העלולה לבוא לידי ביטוי בתקופות לחוצות של מבחנים, עבודה ועוד. בקרב נשים התסמונת מופיעה בעיקר בתקופת הווסת . זו אחת הסיבות לכך שנשים נוטות לסבול ממעי רגיז פי 2-3 מגברים.

איזה אוכל מרגיז את המעי?

בקרב אנשים עם מעי רגיז יש חשיבות גדולה לסוג המזון אותו הם אוכלים. לדוגמא, לאנשים הסובלים מתסמונת המעי הרגיז לא מומלץ לצרוך מוצרי חלב פרה, בוטנים, מזון חריף, אלכוהול ומזון מטוגן.
רפואה אלטרנטיבית ממליצה על תפריט עשיר בסיבים, אשר גורמים להרפיה של שרירי המעי הגס ומעודדים את מערכת העיכול לפעול באופן יעיל יותר. את הסיבים ניתן למצוא בעיקר בפירות, ירקות, דגנים מלאים וקטניות. בכל הנוגע למוצרי חיטה, מומלץ לצרוך סיבים מחיטה מלאה.
הרפואה הסינית מייחסת חשיבות גדולה לנושא התאמת המזון כחלק מהטיפול הכולל. כיצד מתבצע הטיפול ברפואה סינית? הגיע הזמן להפסיק לדבר על הבעיה ולעבור לפתרון.

טיפול בתסמונת המעי הרגיז לפי הרפואה הסינית

ישנן מספר שיטות טיפול ברפואה הסינית אשר יעילות לטיפול בתסמונת המעי הרגיז, אחת מהן היא טיפול בעזרת צמחי מרפא סיניים. אחת הפורומולות הקלאסיות לטיפול במעי רגיז נקראת tong xia yao fang והיא מסייעת בחיזוק התפקוד של הכבד והטחול. על פי הרפואה סינית חוסר איזון בין הכבד לטחול עלול לגרום להתפרצות המחלה. היתרון הגדול של רפואת הצמחים הסיניים הוא שניתן להתאים לכל מטופל פורמולה ייחודית המטפלת בסימפטומים שמהם הוא סובל, וזאת ללא כל תופעות לוואי.

שיטה נוספת ויעילה לא פחות היא הדיקור הסיני. הדיקור מתבצע על גבי נקודות מיוחדות הנמצאות לאורך מסלולי אנרגיה הנקראים מרדיאנים, אשר קשורים לאיברי הגוף השונים. לנקודות קוראים נקודות אקופונקטורה. כך למשל, לטיפול בתסמונת המעי הרגיז נדקור לרוב בנקודות אקופונקטורה אשר נמצאות לאורך מסלולי הכבד, הטחול והמעי הגס. בעזרת דיקור סיני נביא את האיברים הפגועים לאיזון, וניפטר מהסימפטומים של התסמונת שהם עצירות, שלשול, גזים, כאבי בטן ועוד.

מכיוון שאנו יודעים שאחת הסיבות לתסמונת המעי הרגיז היא לחץ נפשי, נוכל בעזרת דיקור סיני לשחרר מתחים ולהביא את הגוף לרגיעה כללית על ידי שחרור אנרגיה חדשה והזרמת דם בריא לאיברים הבעייתיים.
מלבד הטיפולים האלטרנטיביים ושינוי התזונה מומלץ גם לעסוק בפעילות ספורטיבית המתאימה ליכולות הפיזיות שלנו. פעילות ספורטיבית יומיומית ממריצה את מחזור הדם וממלאת מצברים חדשים, בדיוק כמו שדיקור סיני עושה.

המסקנה היא שניתן להרגיע את המעי רגיז. זה לא כרוך בניתוחים או בכדורים כימיים. שינוי תפריט, דיקור סיני וצמחי מרפא מביאים לשיפור משמעותי ואף לפתרון הבעיה. הרפואה האלטרנטיבית צברה תאוצה בשנים האחרונות והיא מקבלת התייחסות והכרה גם ממוסדות רפואה ואקדמיה מערביים. יותר ויותר אנשים ניגשים לקבל טיפול בקליניקות אלטרנטיביות כיוון שרק עכשיו הם מתחילים לגלות, את מה שהסינים ידעו כבר לפני אלפי שנים.

VN:F [1.9.16_1159]
Rating: 5.0/5 (3 votes cast)
VN:F [1.9.16_1159]
Rating: +3 (from 3 votes)

מעי רגיז, 5.0 out of 5 based on 3 ratings