תסמונת מעי רגיז או באנגלית IBS irritable bowel syndrome, היא אחת ההפרעות השכיחות בתחום הגסטרואנטרולוגיה והיא מהווה סיבה מרכזית לביקור אצל רופא משפחה.

היא מופיעה, בדרך כלל באחד משני אופנים: עצירות המלווה בכאבים או שלשול.
אמנם תסמונת המעי הרגיז אינה מסוכנת, אך תופעות הלוואי שלה מעיקות, גורמות למבוכה ולאי נעימות. מעי רגיז מהווה את אחת הסיבות המרכזיות לאובדן ימי עבודה בעידן המודרני.

כחמישית מהאוכלוסייה סובלת מתסמונת מעי רגיז והשכיחות שלה רק עולה עם השנים.
אמנם בוצעו מחקרים רבים בתחום, אך אין בדיקה מדעית לאבחון התופעה של המעי הרגיז או לגורמים להיווצרותה.
לתסמונת מעי רגיז יש מספר טיפולים קונבנציונאליים, שנועדו לתת מענה לסימפטומים הנלווים לתופעה (שלשול, עצירות, התכווצויות וכו’).

התחום של רפואה משלימה, לעומת זאת, כולל מספר שיטות טיפול ייחודיות שמטרתן גם לטפל בשורש הבעיה וגם בסימפטומים הנלווים לה.

מומחים מתחום רפואה אלטרנטיבית מתייחסים לגוף האדם כמכלול של מערכות עם יחסי גומלין. בתהליך האבחון בודקים, למשל, אם כאב בטן עשוי להיות תסמין של בעיה גופנית אחרת. כמו כן, מתייחסים גם למצבים נפשיים ורגשיים כגורמים אפשריים לתסמונת מעי רגיז.

הגורמים המרכזיים לתסמונת מעי רגיז:

כאמור, אין סיבה מדעית מוכחת להיווצרות התופעה, אך מחקרים רבים בתחום הוכיחו קשר הדוק לגורמים אפשריים:

 • נמצא כי קיים קשר בין מצבים של מעי רגיז לבין שוני בקשר ההורמונאלי והעצבי בין מערכת העיכול למוח.
 • אנשים הלוקים בתסמונת מעי רגיז, סובלים מהתכווצויות חזקות יותר בשרירי המעי. בנוסף, יש להם רגישות יתר גם במערכת העצבים.
 • בדרך כלל, לאנשים הסובלים ממעי רגיז (מעי רגיז) יש סף כאב ורגישות נמוך יותר. הם נוטים לחוש כאב, גם במצבים מתונים יותר.
 • תזונה לקויה ולא מאוזנת, המבוססת על מוצרי חלב, מאכלים רווי שומן, מזון תעשייתי ומזוקק, צבעי מאכל, תוספי מזון מלאכותיים ודברי מתיקה, מגבירה את הסיכון לסבול מסימפטומים המאפיינים מעי רגיז.
 • אורח החיים המודרני, שמכתיב לנו לחצים אדירים בעבודה, תחושת תחרותיות מתמדת, לחצים כלכליים וביטחוניים, כעסים ופחדים, מגביר מצבים של הפרעות במערכת העיכול בכלל ומצבים של תסמונת מעי רגיז בפרט.
 • מספר הנשים הסובלות מתסמונת מעי רגיז גדול פי 2 עד 3 מגברים (כמו כן, נמצא שהתסמינים של מעי רגיז מחריפים בזמן ווסת).
 • תסמונת מעי רגיז שכיחה יותר בגיל ההתבגרות. (הופעה שכיחה, בדרך כלל, עד גיל 50).

מעי רגיז – תסמינים

הסימפטומים הנלווים לתסמונת מעי רגיז הם: שלשולים, עצירות, נפיחות, הפרשה רירית מוגברת, היעדר תיאבון, בחילות, עייפות, גיהוקים, גזים המלווים בכאבים, התכווצויות ועוד. כדי לאבחן תסמונת מעי רגיז, הפרעות העיכול צריכות להופיע במשך שלושה חודשים לפחות. פרמטרים נוספים לאבחון הם: תחושת מלאות גם לאחר התרוקנות והקלה בכאבים לאחר יציאה.

מעי רגיז – טיפול טבעי

טיפול במעי רגיז באחת מהשיטות של רפואה משלימה יסייע בהעלמת הסימפטומים ובהתמודדות יעילה עם מקור הבעיה.

 • רפואה סינית - הרפואה הסינית מתייחסת לתופעת מעי רגיז כבעיה באיזון האנרגטי במערכת העיכול. בתהליך האבחון מתייחסים גם להפרעות בתפקוד הטחול או הכבד כגורמים למחלה. מטרת הטיפול היא ליצור איזון בתנועת מערכת העיכול ולשפר את תפקוד כלל האיברים המשפיעים. כמו כן, הטיפול נועד ליצור איזון הרמוני בין הגוף לנפש, במקרה שהוא מופר. הטיפול כולל דיקור סיני, צמחי מרפא והמלצות לתזונה איכותית ואורח חיים בריא יותר.
 • רפואה יפנית - שיטה יעילה נוספת להתמודדות עם תסמונת מעי רגיז היא דיקור יפני. מטרת הטיפול היא ליצור איזון בין המערכות בגוף, לשפר תפקוד לקוי של איברים משפיעים, להעלים את הסימפטומים ולנטרל את מקור הבעיה. הטיפול כולל גם צמחי מרפא ועזרי טיפול חדשניים מהרפואה המודרנית. שיטת טיפול זו יעילה גם בתחום של רפואה משלימה לקשישים.
  לתסמונת מעי רגיז, תופעות לוואי לא נעימות, כואבות ומביכות. לא אחת, הן פוגעות בסדר היום ובתפקוד הכללי. אימוץ אורח חיים בריא ונטול דאגות וטיפול באחת מהשיטות הייחודיות של רפואה אלטרנטיבית, יסייע לנו למגר את התופעות וליהנות מחיים איכותיים יותר.

VN:F [1.9.16_1159]
Rating: 5.0/5 (2 votes cast)
VN:F [1.9.16_1159]
Rating: +2 (from 2 votes)

תסמונת מעי רגיז – איך מתמודדים איתה?, 5.0 out of 5 based on 2 ratings

תגים: , ,