רפואה סינית נחשבת לאחד מתחומי הרפואה האלטרנטיביים הפרודוקטיביים ביותר, הן בטיפול במחלות ממקור פיזי והן בטיפול במחלות ממקור נפשי. הרפואה הסינית מחזיקה בגאון את התואר של הרפואה המסורתית העתיקה ביותר (למעלה מ- 5000 שנים).
במהלך השנים היא חדרה לעולם המערבי והמודרני וכיום שיטות הטיפול המגוונות שלה הן הכי פופולאריות ומבוקשות בתחום של רפואה משלימה.

בזכות המאגר הבלתי נדלה של ידע, ניסיון, צמחי מרפא ייחודיים ושיטות טיפול טבעיות, גם רופאים ממליצים על רפואה סינית כטיפול משלים ותומך בשלל בעיות פיזיות ונפשיות, שלרפואה הקונבנציונאלית אין מענה מספק עבורן.

רפואה סינית – עקרונות:

הרפואה הסינית רואה את האדם כמערכת שלמה הן בהיבט הפיזי, הן בהיבט הנפשי והן בהיבט הרוחני. האבחון והטיפול מבוצעים מתוך ראייה הוליסטית והבנה מעמיקה לגבי יחסי הגומלין בין המערכות בגוף ובין הגוף לנפש.
התחום של רפואה סינית, על שיטותיו השונות, מתבסס על אנרגית הצ’י (אנרגית החיים הקיימת באיברים שלנו ובכל גוף חי) ומרדיאנים (מסלולי האנרגיה הזורמים בגופנו).
לדידם של המומחים מתחום רפואה סינית, כאב, הפרעה, או בעיה פיזית מצביעים בהכרח על חסימה אנרגטית באחד מהאיברים החיוניים בגוף.

מטרת הטיפול היא לאתר את הבעיה מהשורש, על מנת להחזיר את האיזון האנרגטי וההרמוני לגוף.
האיזון מתבסס על תיאוריית היין והיאנג, המייצגים שני עולמות מנוגדים, המשלימים זה את זה. יין מייצג אנרגיה נשית, קור, רכות, חושך, שחור ואילו היאנג מייצג אנרגיה גברית, חום, אור ולבן. מצב של מחלה או בעיה כלשהי, מעיד על הפרת האיזון הטבעי בין היין ליאנג.

כך למשל, אנמיה, עלולה להיגרם כתוצאה מחוסר יין והטיפול הנדרש יכלול גם הימנעות ממזונות מחממים.

רפואה סינית – אבחון וטיפול:

לאחר תהליך של אבחון ותשאול יסודי ומעמיק, מתבצע טיפול הכולל דיקור סיני (שימוש במחטים עדינות באזורים שונים בגוף, במטרה להחזיר את זרימת הצ’י התקינה לגוף), פורמולות צמחי מרפא והמלצות לתזונה נכונה.

תחום נוסף ברפואה אלטרנטיבית הוא הרפואה היפנית, אשר התפתחה משילוב ייחודי של עקרונות הרפואה הסינית המסורתית עם אלמנטים חדשניים מהרפואה המערבית והמודרנית.
להלן טבלה המפרטת את ההבדלים בין הרפואה הסינית לרפואה היפנית.

רפואה סינית
רפואה יפנית
שיטת אבחון הרפואה הסינית משתמשת במספר שיטות לאבחון: דופק/לשון/ ותשאול מעמיק של המטופל הרפואה היפנית נעזרת באיתור אזורי רפלקס רגישים על מנת לאבחן את שורש הבעיה. הרפואה היפנית שמה דגש על אבחנה באזור הבטן (בייחוד מתחת לטבור).
סוג מחטי דיקור דיקור סיני – מחטים קטנות, עדינות וגמישות דיקור יפני – בדיקור יפני משתמשים במחטים דקות יותר.
עומק הדיקור הדיקור הסיני, בדרך כלל, עמוק יותר בהשוואה לדיקור היפני דיקור יפני – דיקור שטחי יותר (חדירה מתחת לעור)
טכניקות טיפול רפואה סינית מסורתית – דיקור/צמחי מרפא ושיטות טיפול במגע שילוב של טכניקות מהרפואה המסורתית עם עזרי טיפול חדשניים, מערביים ומודרניים
תוצאות הטיפול לעיתים השיפור יורגש במהלך הטיפול ולעיתים רק לאחר מכן. השיפור מורגש כבר במהלך הטיפול, הודות לפידבק שמעביר המטופל, לגבי הפחתה או היעלמות של הרפלקסים.

דיקור סיני ודיקור יפני הן שתי שיטות טיפול, המשלימות אחת את השנייה בצורה אפקטיבית. הן נותנות מענה למגוון רחב של מחלות ובעיות שלרפואה הקונבנציונאלית קשה לפתור.

VN:F [1.9.16_1159]
Rating: 5.0/5 (3 votes cast)
VN:F [1.9.16_1159]
Rating: +2 (from 2 votes)

רפואה סינית, 5.0 out of 5 based on 3 ratings

תגים: