טיפול בצינון,צינוןהאף לא מפסיק לטפטף?
סובל מהתעטשויות חוזרות ונשנות?

סימן שהגיע החורף!

על פי נתונים סטטיסטיים, כשישים ושישה אחוזים מהאוכלוסייה סובלים מצינון ומהתקררות (בדרגה כזו או אחרת) בעונה הקרה של השנה.
הבשורה הטובה שלי היא שבאמצעות טיפול מונע, מבעוד מועד, ניתן למגר את ההתקררויות הטורדניות והמיותרות הללו וליהנות מעונת חורף חמימה, שלווה ומרגיעה.
לרפואה אלטרנטיבית (במקרה שלי רפואה סינית ורפואה יפנית) שיטות טיפול טבעיות לחיזוק המערכת החיסונית ולהתמודדות יעילה עם חיידקים, ווירוסים ומיני מזהמים, המאיימים להתנחל בגופנו בחורף הקר והגשום.

מהם הגורמים לתופעת הצינון?

הרפואה הסינית מתייחסת להצטננות כהפרה באיזון ההרמוני בין היין (אנרגיית קור) ליאנג (אנרגיית חום). ההפרה באיזון מתבטאת בעודף יין שעלול לגרום להצטברות נוזלים ולמחסור בחום המובילים, בין היתר, להתקררות ולנזלת.

לריאות יש תפקיד חשוב בהדיפת פתוגנים (פולשים מבחוץ) ובמניעת צינון והתקררויות. לכן, זרימת אנרגיית הצ’י (אנרגיית החיים) בריאות תקבע אם הגוף יכול להתמודד עם מחולל הבעיה ואם לאו.
ברפואה הסינית (והיפנית) מבצעים אבחנה בין רוח קור (המתבטאת בהתעטשויות, נזלת שקופה ומימית, צמרמורות, כאבי שרירים ונוקשות בצוואר) לבין רוח חום (המתבטאת ביובש בשפתיים, בפה, באף ובגרון, שיעול יבש, הזעות, כאבי ראש ורתיעה מקור ומרוח), על מנת למקד את הבעיה הספציפית ולטפל בה בהתאם.
מטופלים המגיעים למרפאתי עם תלונות המיוחסות להתקררות ולצינון עוברים תהליך אבחון יסודי ומעמיק (בין היתר באמצעות בדיקת דופק ולשון) כדי לקבל את הטיפול הנכון גם בהיבטים של תזונה מונעת ומתן צמחי מרפא ייעודיים לבעיה.

מהם הסימפטומים הנלווים לתופעת הצינון?

כפי שכבר ציינתי, ישנם סימפטומים שונים הנלווים לתופעה המעיקה של הצינון. סוגי הסימפטומים ומידת חומרתם משתנים הן בהתאם לאופי הבעיה והן בהתאם למצבו הפיזי של החולה. בין הסימפטומים השכיחים ניתן למנות: נזלת שקופה ומימית או נזלת סמיכה וצהובה, גודש באף, אדמומיות באף, התעטשויות, כאבי ראש, תחושת יובש, צמא ואי נעימות בגרון.

טיפול מונע ואפקטיבי בהתקררות וצינון:

כמומחה וותיק, מקצועי ומנוסה חשוב לי לבנות עבור המטופלים תכנית טיפול אפקטיבית שתסייע במניעה של מחלות חורף, על כל גווניהן:

  • תזונה בריאה ומאוזנת – בתקופת החורף חשוב לאגור אנרגיה ולכן מומלץ לבסס את התזונה היומית על תפריט עשיר ובריא. מומלץ להרבות במזונות ומשקאות חמים (בשר, עוף, מרקים, חליטות צמחים) כמו כן, חשוב להקפיד על שתיית מים מרובה.
  • שינה טובה ואיכותית – על מנת לאגור את האנרגיה הנחוצה לנו, חשוב להקפיד על שינה איכותית. מומלץ ללכת לישון מוקדם ולא להעמיס יתר מטלות בשעות הערב.
  • שמירה על חום גוף – חשוב להתלבש היטב ולחמם את החדר, אך יחד עם זאת, מומלץ גם לאוורר אותו מידי פעם. במידה שסובלים מהתקררות מומלץ להזיע כדי "להוציא" את המחלה (אך חשוב גם להימנע מהזעת יתר שעלולה לגרום לאיבוד נוזלים ולחולשה פיזית)
  • פעילות גופנית מבוקרת – מומלץ לבצע פעילות גופנית מתונה (מדיטציה, יוגה, טאי צ’י) ולהימנע מפעילות ספורטיבית מאומצת מידי.

טיפול בצינון – רפואה משלימה:

לרפואה הסינית (והיפנית) יש יכולת מוכחת במניעה ובמיגור תסמיני התקררות וצינון.
כאמור, הטיפול במרפאתי הינו הוליסטי ומטרתו להתייחס הן לגורמים הסביבתיים, הן לקשרי הגומלין בין האיברים בגוף והן למימד הנפשי והרגשי.
לאחר תהליך אבחון יסודי (הכולל בדיקת דופק, לשון, היסטוריה רפואית של המטופל והרגלי חיים) אני בונה תכנית טיפול ייעודית שמטרתה למגר את הסימפטומים של הצינון ואת הגורמים למחלה.
הטיפול כולל דיקור סיני או דיקור יפני (להחזרת האיזון ההרמוני לגוף ולחיזוק המערכת החיסונית), מתן צמחי מרפא סיניים והמלצות לאורח חיים בריא

צינון לא חייב להיות חלק משגרת החורף שלנו. באמצעות טיפול אפקטיבי וממוקד כל אחד מאיתנו יכול ליהנות מחורף קליל, בריא ונעים.

VN:F [1.9.16_1159]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
VN:F [1.9.16_1159]
Rating: 0 (from 0 votes)