מיגרנות,מיגרנה,טיפול במיגרנות,טיפול במיגרנהטיפול במיגרנות – רפואה משלימה

מיגרנה היא אחת התופעות הנפוצות בחברה המערבית והמודרנית.
שכיחותה גבוהה בעיקר בקרב המין הנשי ומחקרים מלמדים כי עשרים וחמישה אחוז מהנשים בגיל הפוריות סובלים ממנה, בצורה כזו או אחרת.
המיגרנה מתבטאת בכאבי ראש חד צדדיים (ברמה בינונית עד חמורה). הכאבים מזכירים הלימות פטיש, בעיקר באזור הרקה, המצח והעין. הם עלולים להמשך ממספר שעות עד למספר ימים ולעיתים, הם גם מלווים בבחילות, הקאות וברגישות לאור ולרעש.


בדרך כלל התקפי המיגרנה מתחילים בהתראה, אאורה, המאופיינת בהפרעות בראייה (טשטוש, ניצוצות וכו’).
טיפול במיגרנות מתחלק לטיפול מניעתי לטווח רחוק ולטיפול בהתקף קיים ופעיל.
בעוד שהרפואה הקונבנציונאלית מתמקדת במתן טיפול תרופתי לשיכוך כאבים, התחום של רפואה אלטרנטיבית טומן בחובו שיטות יעילות לטיפול במיגרנות ולהתמודדות גם עם שורש הבעיה.

מיגרנות – גורמים:

אמנם המיגרנה נחשבת למחלה תורשתית, אך יש מספר גורמים המעוררים אותה ומגבירים את הופעתה:

  • מתח/לחץ נפשי – מחקרים מלמדים על קשר הדוק בין מצבים של דיכאון ומתח נפשי להופעת מיגרנות. טיפול במיגרנה על רקע נפשי כולל, לעיתים, נטילת תרופות נוגדות דיכאון וחרדה.
  • היעדר שעות שינה – עייפות והיעדר שעות שינה מגבירים תופעות של מיגרנה.
  • עודף שעות שינה – התעוררות בשעה מאוחרת – "מיגרנת שבת" עלולה לגרום להתקף חזק של כאבי ראש.
  • רגישות לרעש/ריח – אנשים הסובלים ממיגרנה מעידים שריח חריף או רעש חזק גורמים להם להתקף. לעיתים קרובות טיפול במיגרנות בזמן התקף כולל שהייה בחדר חשוך נטול רעשים.
  • שינויי מזג האוויר – גם חילופי העונות ו/או שינויים קיצוניים במזג האוויר גורמים לתופעות חוזרות ונשנות של התקפי מיגרנות.
  • מזון – ישנם מזונים רבים הגורמים להתעוררות של התקפי מיגרנה: מזונות מעושנים, שוקולד, קפאין, מונסודיום גלוטומט, גבינה צהובה, עגבניות, מזון משומר, אספרטיים ועוד. בנוסף, צריכה עודפת של מזון או ,לחילופין, מחסור במזון (דילוג על ארוחות, צום) מובילים להתקפי מיגרנה. טיפול במיגרנות במקרים אלו יכלול אימוץ תפריט תזונה בריא ומאוזן.
  • מתח בשרירי הצוואר – בעיה בחוליות הצוואר/שרירים תפוסים/פריצת דיסק גורמת להתקף מיגרנה. במידה שמקור ההתקף הוא מאזור הצוואר, טיפול בכאבי ראש, יכלול גם טיפול משלים הספציפי לבעיה האורתופדית.
  • מיגרנות בהריון – שינויים הורמונאליים (עלייה בריכוז האסטרוגן והפרוגסטרון) גורמים לעלייה בשכיחות התופעה של מיגרנות בזמן היריון. לחילופין, גם ירידה בריכוז ההורמונים הללו בזמן ווסת מגבירה מצבים של התקפי מיגרנות.

טיפול במיגרנות – בדרך טבעית:

  • רפואה סינית – הרפואה הסינית מתייחסת למיגרנה כסימפטום לחסימה של אנרגית הצ’י (אנרגית החיים) הפוגעת באחד מהאיברים החיוניים בגוף (כבד, כליות, לב או מערכת העיכול). לאחר תהליך אבחון יסודי, הכולל איתור מסלול האנרגיה הבעייתי ומקור הבעיה (לחץ בעבודה, תזונה לקויה וכו’) מתבצע טיפול יסודי הכולל דיקור סיני, צמחי מרפא והמלצות לאורח חיים בריא ומאוזן.
  • רפואה יפנית – שילוב של עקרונות מהרפואה המסורתית עם טכניקות טיפול של הרפואה המודרנית והמערבית, מאפשר למטפלים מתחום הרפואה היפנית לבצע טיפול מהיר, יעיל וממוקד. הטיפול כולל דיקור יפני, צמחי מרפא ושימוש בעזרי טיפול חדשניים וייחודיים.

כאב ראש הוא תופעה מעיקה וכואבת שפוגמת בתפקוד היומיומי. אימוץ אורח חיים בריא יותר וטיפול באחת מהשיטות הנ"ל יסייע לטיפול במיגרנות ובסימפטומים הנלווים הן לטווח המיידי והן לטווח הרחוק.

VN:F [1.9.16_1159]
Rating: 5.0/5 (2 votes cast)
VN:F [1.9.16_1159]
Rating: +1 (from 1 vote)

מיגרנות, 5.0 out of 5 based on 2 ratings