טיפול באקנה,אקנהאקנה (פצעי בגרות) היא מחלת עור דלקתית מאוד שכיחה, הפוגעת בכ-שמונים אחוזים מאוכלוסיית בני הנוער (מתוכם אחוזים גבוהים יותר של בנים מאשר בנות)
היא מתאפיינת בהפרשת יתר של שומנים מבלוטות החלב עקב תגובה לקויה להורמון הטסטוסטרון.
התופעה של פצעי הבגרות אמנם פוחתת עם חלוף השנים אך אי טיפול מקצועי, עלול להחמיר אותה ולגרום לתופעות לוואי בלתי נעימות, הן במישור הפיזי והן במישור הנפשי.

לצערי, עדיין אין מודעות מספקת לחשיבות הטיפול באקנה וליצירת אורח חיים בריא ומאוזן למניעת הישנות הבעיה בעתיד. מובן שלאורח החיים המודרני הלקוי יש השפעה ניכרת על היווצרות התופעה ועל החמרתה.
בענף של רפואה משלימה (במקרה שלי רפואה סינית ורפואה יפנית) יש שיטות טיפול ייחודיות וטבעיות להתמודדות אפקטיבית עם תופעת האקנה הן בטווח המיידי והן בטווח הרחוק יותר. כך שמעבר לטיפול הסימפטומטי בעור, הטיפול גם מתמקד במיגור שורש הבעיה, על מנת שהמטופל לא ימשיך לסבול מאקנה גם בעתיד.

כמומחה וותיק, מקצועי ומנוסה וכבעל ידע קליני ברזי הרפואה הסינית והיפנית, אני רואה את הטיפול באקנה כטיפול כלל מערכתי, המתבסס על ההנחה כי יש מערכת יחסי גומלין בין האדם לסביבתו ובין איברי הגוף השונים שלו.
כיוון שהתופעה פוגעת גם בביטחון ובדימוי העצמי של החולה, הטיפול באקנה מתייחס גם למימד הנפשי והרגשי.
כידוע, התופעה של פצעי בגרות משתנה בחומרתה ובמשך הזמן שלה מחולה לחולה.

בין הסימפטומים השכיחים לתופעה ניתן למנות את התסמינים הבאים:

  • פצעים אדומים ומוגלתיים המופיעים בעיקר בעור הפנים, אך עלולים להופיע גם בגב, בחזה ובכתפיים.
  • גירוד, גירוי וצריבה
  • תנודות במצב הרוח
  • צלקות

גם הסיבות להיווצרות פצעי בגרות הן שונות ומגוונות (לעיתים הם ייווצרו, כמובן, משילוב של כמה גורמים):

  • סיבות הורמונאליות – אחת הסיבות העיקריות והמרכזיות להיווצרות תופעת האקנה היא שינויים הורמונאליים המתחוללים בגוף המתבגר (עליית רמת הורמוני המין בדם). עובדה זו מסבירה מדוע הם מתרבים ו/או מחמירים בתקופת גיל ההתבגרות, בזמן המחזור החודשי של הנערה או בתקופת היריון. ברפואה הסינית אנו מתייחסים לתנודות ההורמונאליות כחוסר איזון בין היין (אנרגיית הקור) ליאנג (אנרגיית החום). חוסר האיזון מתבטא בעודף יאנג הגורם לפעילות יתר של בלוטות החלב והשומן וכפועל יוצא מכך להיווצרות פצעי הבגרות.
  • אורח חיים מודרני לקוי – כאמור, גם לאורח החיים המערבי המבוסס על תזונה לקויה ובלתי מאוזנת (מזונות עתירי שומן, צבעי מאכל, מאכלים משומרים ומלוחים, מוצרי חלב ודברי מתיקה), ועל חרדות, מתחים ולחצים נפשיים, יש השפעה ניכרת על היווצרות התופעה המעיקה והטורדנית הזו. על פי הרפואה הסינית, תזונה לקויה ומתחים נפשיים מפרים את האיזון ההרמוני באיברים הפנימיים החיוניים (מעיים, קיבה וכבד) וכך גם מעלים את השכיחות לפצעי בגרות.

טיפול באקנה על פי עקרונות רפואה אלטרנטיבית:

כפי שכבר ציינתי, הטיפול בראי הרפואה האלטרנטיבית הינו טיפול הוליסטי, המתייחס גם לרבדים השונים באורח החיים של המטופל (תזונה, פעילות גופנית, תעסוקה, תחביבים וכו’).
מטרת האבחון שלי היא לפענח את הגורם לתופעת פצעי הבגרות.
לכן, רק לאחר תהליך אבחון יסודי ומעמיק, הטומן בחובו את ההיסטוריה הרפואית של המטופל, שאלון אישי ובדיקה גופנית, אני בונה תכנית טיפול ייעודית לצרכיו הייחודיים והאינדיבידואליים. מובן שמשך הטיפול תלוי בהיקף הבעיה, בדרגת החומרה שלה ובגורמים להיווצרותה.
באופן כללי, תכנית הטיפול שלי כוללת דיקור סיני או דיקור יפני (שמטרתם להחזיר את האיזון ההרמוני לגוף, לנקות את הטוקסינים ולהרגיע את הנפש), צמחי מרפא סיניים והמלצות לאורח חיים בריא  - תזונה נכונה, הימנעות מעישון, הימנעות (ככל שמתאפשר) ממתחים נפשיים וכו’.

VN:F [1.9.16_1159]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
VN:F [1.9.16_1159]
Rating: 0 (from 0 votes)